بسیاری از محصولات پلیمری، وابستگی خیلی مهمی به رنگ دارند. در صنعت پلاستیک صدها نوع مستربچ رنگی به منظور ایجاد رنگ مطلوب با حفظ خواص مختلف به کار گرفته می شوند. مهارت تنظیم رنگ بسیار مشکل است و اغلب اوقات از دو یا چند رنگین کننده با غلظت معین برای یک منظور خاص استفاده می شود. در انتخاب یک رنگین کننده صحیح، خواص مختلفی باید در نظر گرفته شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

توانایی پخش شدن و پوشش دهی

سهولت فرآورش محصول پلیمری

حفظ خواص فیزیکی – مکانیکی محصول نهایی

مقاومت شیمیایی

پایداری حرارتی

پایداری نوری

مقاومت مهاجرتی

خواص الکتریکی

سمی نبودن

بدین ترتیب می توان دریافت که انتخاب بهترین مستربچ رنگی برای یک ماتریس پلیمری کار آسانی نبوده و نیاز به دانش فنی و تجربه بالایی نیاز دارد.

شرکت سیبا پلیمر کبیر با تکیه بر علم روز و تجربه بالا، قادر به ارائه طیف وسیعی از مستربچ های سفید، مشکی و رنگی  به ترتیب با نام تجاری CIBLAK، CIBWIT و CIBCOL بر پایه رزین های پلیمری گوناگون و رنگدانه های پودری مختلف از قبیل رنگدانه های آلی و معدنی، رنگدانه های متالیک، رنگدانه های صدفی یا مراردیدی و نیز رنگدانه های فلوئورسنت برای کاربردهای متنوع می باشد.

بعلاوه سیبا پلیمر کبیر قادر به ارائه مستربچ های رنگی سفارشی با خواص مطلوب می باشد.

مستربچ های سفید

مستربچ های سفید سیبا پلیمر کبیر عمدتاً بر پایه رنگدانه معدنی تیتانیوم دی اکسید (TiO2) بوده و در درصد های وزنی مختلف از این رنگدانه از ۲۰% الی ۷۵% (بسته به پوشش دهی مد نظر) و بر پایه رزین های پلیمری متنوع تولید می شود.

بعلاوه، سیبا پلیمر کبیر قادر به تولید مستربچ های سفید بر پایه رنگدانه های آلی نیز می باشد که معمولاً به دلیل قیمت بالاتر کمتر مورد استفاده مشتریان قرار می گیرند.

مستربچ های مشکی

مستربچ های مشکی سیبا پلیمر کبیر بر پایه ماتریس های ترموپلاست مختلف همچون  PE، PP، PS، PET، ABS و EVA  و در درصدهای مختلف از دوده (carbon black) با هدف رنگ آمیزی پلیمر و نیز بهبود خواص فیزیکی – مکانیکی تولید می گردند. بعلاوه استفاده از این مستربچ ها به افزایش مقاومت در برابر پرتو ماوراء بنفش می انجامد.

مستربچ های رنگی

شرکت سیبا پلیمر کبیربا تکیه بر دانش فنی متخصصان خود و نیز استفاده از پیشرفته ترین ماشین آلات انواع مستربچ های رنگی پوشش دهنده، شفاف یا شیشه ای (Transparent)، صدفی، متالیک و فلوئورسنت را بر پایه پلیمرهای مختلف تولید می کند. آرشیو رنگ مستربچ های رنگی سیبا پلیمر کبیر از کاملترین آرشیوهای رنگ موجود در این حوزه بوده و طیف وسیعی از رنگ ها را پوشش می دهد.

مزایا و کاربردهای مستربچ های سفید (CIBWIT)، مشکی (CIBLAK) و رنگی (CIBCOL) سیبا پلیمر کبیر

از جمله مزایای مستربچ های سفید، مشکی و رنگی سیبا پلیمر کبیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سهولت فرآورش محصول نهایی از منظر ویسکوزیته

  امتزاج پذیری مطلوب با انواع زمینه های پلیمری

پخش و انحلال یکنواخت رنگ در محصول نهایی

عدم ایجاد ذرات تجمع یافته و حباب در محصول نهایی

پوشش دهی عالی

مقاومت حرارتی مناسب

حفظ و یا بهبودخواص فیزیکی – مکانیکی محصول

امکان چاپ پذیری مطلوب بر سطح محصول

امکان دوخت حرارتی مناسب

 

بر این اساس حوزه های کاربردی این مستربچ ها عبارتند از: تولید فیلم های پلیمری (نایلون و نایلکس)، گونی بافی، تولید ورق های پلیمر، کارتن پلاست، قطعات تزریقی و بادی و نهایتاً قطعات اکستروژنی