در کلیه فرآیندهای تولیدی درگیر با مذاب­های پلیمری به ویژه اکستروژن و تزریق، مقدار بالای گرانروی (ویسکوزیته) مذاب منجر به پیدایش ضریب اصطکاک (COF) بالا در فرآیند تولید و بین لایه­ های محصول تولیدی به ویژه فیلم های پلیمری می­ شود. اصطکاک نسبتاً زیاد مابین محصولات تولیدی، لایه­ های فیلم تولیدی و نهایتاً پلیمر – فلز منجر به پیدایش مشکلات متعدد همچون عدم جمع آوری مطلوب و نتیجتاً کاهش نرخ تولید می­ گردد.

ساده ­ترین و اقتصادی ترین روش برای کاهش ضریب اصطکاک در فرآورش پلیمرها و نتیجتاً کاهش مشکلات و عواقب ناشی از آن استفاده از مستربچ­ های لیزکننده در فرآیند تولید می­باشد. لیزکننده­ ها علاوه بر کاهش چسبندگی لایه­ های پلیمری به یکدیگر، منجر به کاهش چسبندگی بین پلیمر و سطوح فلزی تجهیزات فرآیندی، لایه فیلم و ورق­ های پلیمری و نیز قطعات قالب­گیری شده می­ گردد.

افزودنی­ های لیزکننده به دلیل تمایل بیشتر به سطح هوا در مقایسه با تمایل به حامل پلیمری، به تدریج به روی سطح محصول مهاجرت نموده و بلورینه می­ شود. این لایه بلور همچون یک لایه روان کننده عمل نموده و نتیجتاً ضریب اصطکاک مابین سطوح مربوطه را کاهش می­ دهد.

از آنجا که مهاجرت مستربچ­ های لیزکننده به سطح، یک پدیده وابسته به زمان می باشد، بازده عملکرد این دسته از افزودنی­ ها از طریق اندازه­ گیری میزان لغزش یک فیلم بر روی فیلم دیگر و نتیجتاً محاسبه ضریب اصطکاک (COF) بر حسب زمان بعد از اکستروژن تعیین می­شود. شدت مهاجرت مستربچ­های لیزکننده به سطح به وزن مولکولی عامل لیز­کننده و پلیمر زمینه و نیز به غلظت اجزاء وابسته می ­باشد.

شرکت سیبا پلیمر کبیر با بهره ­گیری از تجارب طولانی خود و تکنولوژی روز، ضمن در نظر گرفتن مشخصه­ های کلیدی همچون سرعت مهاجرت و نیز خواص ویسکوالاستیک رزین پلیمری قادر به تولید مستربچ­ های لیزکننده مختلف برای دستیابی به مقادیر مختلف لغزش در فرآورش پلیمرها می­ باشد.

مستربچ­های لیزکننده سیبا پلیمر کبیر

  • مصرف انرژی و استهلاک تجهیزات فرآیندی را کاهش می ­دهند.

  • از طریق کاهش اصطکاک، چسبندگی لایه­ های فیلم به یکدیگر و نیز به سطوح فلزی تجهیزات فرآیندی را کاهش می­دهند.

  • نرخ بسته بندی و نتیجتاً نرخ تولید را افزایش می­ دهند.

  • فرآیند­پذیری و تولید انواع فیلم­ ها و ورق­های پلیمری همچون فیلم­ های تک لایه و چند لایه پلی اتیلن و پلی پروپیلن و نیز فیلم­های BOPP و OPP را تسهیل می­ نمایند.

  • به منظور ایجاد اثرات هم ­افزایی می توانند همراه با مستربچ­ های آنتی ­بلاک استفاده شوند.