امروزه استفاده از تکنولوژی پرکننده ها در صنایع پلیمری نقش مهمی ایفا می نماید. بر این اساس، به منظور کاهش قیمت و بهبود خواص فیزیکی – مکانیکی محصول نهایی، مستربچ­های بسیار پرشده حاوی انواع پرکننده ها و ترموپلاستیک هایی همچون پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP)، پلی استایرن (PS)، پلی اکریلونیتریل بوتادی ان استایرن (ABS)، پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی آمید یا نایلون ها (PA) توسعه یافته اند.

شرکت سیبا پلیمر کبیر انواع مستربچ های پرکننده را با نام تجاری CIBFILL و با خواص مختلف بسته به هدف و نیاز مشتری  عرضه می نماید، که مهمترین آنها عبارتند از:  

مستربچ های کربنات کلسیم سفید

از جمله مستربچ های مهم در صنایع پلیمری، مستربچ های بسیار پرشده کربنات کلسیم می باشند. این مستربچ اساساً برای کاهش قیمت محصول نهایی به کار می رود و کلسیم کربنات به تنهایی آمیزه ترموپلاستیک را به اندازه سایر پرکننده سفت نمی کند. با این حال کلسیم کربنات در مقایسه با بعضی از پرکننده های رنگدانه یار موجود، مقاومت ضربه ای بهتری ایجاد می کند.

     شایان ذکر است که طراحی غیر اصولی فرمولاسیون این مستربچ ها می تواند منجر به پخش و توزیع نامطلوب ذرات کربنات کلسیم در ماتریس پلیمری شده و نتیجتاً باعث تضعیف خواص رئولوژیکی (فرآیندپذیری) و نیز خواص مکانیکی مستربچ و محصول نهایی در حین تولید و پس از تولید گردد.از سوی دیگر اگرچه اغلب مستربچ های کلسیم کربنات می توانند رنگ سقید خوبی به محصول نهایی ببخشد، اما نمی توانند درجه شفافیت یا قدرت پوشانندگی بالایی ایجاد نمایند.

     از اینرو شرکت سیبا پلیمر کبیرضمن بهره گیری از تجهیزات پیشرفته آمیزه کاری (compounding) پلیمر، با طراحی دقیق فرمولاسیون و نیز استفاده از اصول پخش و توزیع اندازه ذرات، انواع مستربچ های بسیار پر شده کربنات کلسیم را  تولید می کند. این مستربچ ها با کیفیت عالی و براساس نیاز مشتری بر پایه انواع رزین های ترموپلاست و در درصدهای گوناگون از کلسیم کربنات تولید می شوند.  بعلاوه این شرکت توانایی ارائه گریدهای اختصاصی از مستربچ های کلسیم کربنات به مشتریان محترم را داراست.

     از جمله مزایای استفاده از مستربچ های کربنات کلسیم شرکت سیبا پلیمر کبیر می توان به افزایش بارگذاری مستربچ در فرمولاسیون محصول نهایی با حفظ خواص رئولوژِکی و فیزیکی-مکانیکی اشاره نمود. بعلاوه قدرت پوشانندگی این مستربچ ها در مقایسه با اغلب مستربچ های کلسیم کربنات موجود دربازار بیشتر است. از سوی دیگر، بسته به گرید مستربچ، تقویت خواص فیزیکی – مکانیکی از منظر دستیابی به افزایش ازدیاد طول (Elongation) و نیز مدول (Modulus) و سفتی (Stiffness) در محصول نهایی با استفاده از مستربچ های کربنات کلسیم سیبا پلیمر کبیر امکان پذیر است.

     عمده کاربرهای مستربچ های کربنات کلسیم عبارتند از: صنعت فیلم و بسته بندی پلیمری از جمله ورق ها، فیلم ها، ظروف و سفره های یکبار مصرف، صنعت گونی بافی و نساجی، قطعات تزریقی و بادی، کارتن پلاست، و نهایتاً لوله های پلیمری می باشد.

مستربچ های کربنات کلسیم مشکی

با توجه به ضرورت استفاده از مستربچ های پرکننده و نیز تقویت کننده با رنگ مشکی در بعضی کاربردها، شرکت سیبا پلیمر کبیر اقدام به طراحی و ارائه مستربچ های کربنات کلسیم مشکی با خواص مشابه با مستربچ های کربنات کلسیم سفید نمود. بعلاوه قدرت تقویت کنندگی خواص فیزیکی – مکانیکی در برخی گرید های کربنات کلسیم مشکی در مقایسه با نوع سفید آن بیشتر می باشد.

مستربچ نانو کربنات کلسیم

مشخصه اصلی نانوکامپوزیت فوق­ الذکر بهبود فرآیند پذیری حین تولید و فرآورش محصول نهایی، پخش بهتر و همگنتر در محصول نهایی، پوشش­ دهی بهتر، و از همه مهمتر ایجاد استحکام کششی بالاتر در محصول نهایی در مقایسه با محصولات متناظر منتج از مستربچ­ های کربنات کلسیم متداول می­ باشد.

مستربچ پرکننده بدون پوشش

نیاز همزمان به کاهش قیمت محصول نهایی ضمن حفظ خواص و به ویژه شفافیت آن، استفاده از مستربچ های پرکننده فاقد پوشش دهی را ضروری می سازد.

شرکت سیبا پلیمر کبیر به بهره گیری از فرملاسیون های پیشرفته قادر به ارائه مستربچ های پرکننده بدون پوشش دهی برای استفاده در صنایعی همچون تولید فیلم (نایلون و نایلکس) و بسته بندی های پلیمری می باشد.

مزایا و کاربردهای مستربچ های پرکننده سیبا پلیمر کبیر (CIBFILL)

از جمله مزایای مستربچ های CIBFILL می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سهولت فرآورش محصول نهایی از منظر ویسکوزیته

پخش یکنواخت در محصول نهایی

عدم ایجاد ذرات تجمع یافته و حباب در محصول نهایی

بهبود سفیدی و براقیت  مطلوب

پیشگیری از زرد شدگی و بهبود پایداری حرارتی محصول

بهبود خواص فیزیکی – مکانیکی محصول

امکان چاپ پذیری مطلوب بر سطح محصول

بهبود دوخت حرارتی

 

با توجه به چنین خواصی بهره گیری از این مستربچ ها در کاربردهای مختلف همچون تولید فیلم های پلیمری (نایلون و نایلکس)، گونی بافی، تولید ورق های پلیمر، کارتن پلاست، قطعات تزریقی و بادی و نهایتاً قطعات اکستروژنی وجود دارد.